neljapäev, 9. märts 2017

Pekka Himanen "CHALLENGES OF THE GLOBAL INFORMATION SOCIETY" - Arvustus

Täiuslikku asja luua on võimatu. Kui eksisteerib võimalust asjadel muutuda paremaks, siis tekib koheselt ka eeldus, et need asjad peavad seda tegema. Neid meetodeid on mitmeid ja parema pildi loomiseks eksisteerivatest võimalustest on analüüsida olukorda hetkel. See aitab luua sideme probleemil ja lahendusel. Lugedes Pekka Himaneni ülevaadet, saab luua endale selle pildi.

Tegemist on umbes aastakümme vana ülevaatega tänasele maailmale ja muudatusettepanekutest säärase arengu vältimiseks. Levinud ühiskonnamudelite raames on kasutatud Euroope informatsiooniühiskonna ja heaoluriigi kombinatsiooni. Täpsemalt selle arenenumat versiooni - "Soome ühiskonnamudel"

Kümnest tollal tulevikuks prognoositud tendentsist on ka tänapäeval probleemiks tervelt üheksa. Erinevused on vaid ühes valdkonnas: bio-tööstuse areng ei ole nii laialdane kui prognoositud. Meditsiin areneb ravimite uuenemisega aga mitte töötajate motiveerimisega tööl püsima. Bio-tehnoloogia areng Eestis piirdub uuringutega. 

Aga kuidas ühendada globaalne informatsiooni ühiskond ja heaolu ühiskond? Ülevaates pakutud lahendused oleksid heaks alguspunktiks. Aga kui ennustatud tendentsid suures osas ühtisid, siis annab see aimu, et lahendused arutlusest kaugemale ei jõudnudki. Vähemalt Eestis pole näinud julgustuse ja loovuse kasvu töökohal ning elutõdede õpetamist koolis.

Isiklikult jahmatas mind selle ülevaate juures just see, kui palju sarnaseid jooni on tänapäeval tollase ennustusega. Huvitav oli lugeda ka teiste ühiskonnamudelite kohta. Kuidas informatsioon tollastes ühiskonnakihtides liigub ja milline sotsiaalne jaotus seal on. Rohkem informatsiooni oleks võinud olla arengumaade kohta.










Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar